Melodia 22

Týden Romů - O kurko le Romengero - Week of Roma


Když je nám kultura všem společná

Melodia je náš první velký počin, který není jen tak obyčejným projektem. V kulturní rovině se zaměřuje na posílení postavení Romů ve společnosti a rozvoj jejich kultury. Co je ovšem důležitější je to, že do realizace projektu Romy také zapojuje, a to tak, aby se na rozvoji a udržení své kultury podíleli. 

Druhá linie projektu je osvětová, zasazuje se o formování obrazu, jakým neromové Romy vnímají. Snaží se vytvářet podmínky pro společné porozumění a soužití prostřednictvím pozitivních kulturních zážitků. 

Proč zrovna Melodia? Je to o kultuře, umění a hudbě, emancipaci, ale také o společném setkávání, pozitivních zážitcích a dialogu různých kultur. A tak jsme hledali společný pojem pro vše uvedené, ale také srozumitelné v různých jazycích. Melodia představuje harmonii - sled tónů, jak v životě, tak v kultuře.

A na co se můžeš těšit?

Výstava ku příležitosti 50 let romského národa

Výstava Manuša maškar amende - Lidé mezi námi představí romské osobnosti od 20. června do 3. července 2022 v Kině Varšava Liberec vždy od 18 hodin.

Zahajovací koncert Melodia umělců z Liberecka Casa Gitana

Ať už sám nebo s rodinou či přáteli. Přijď se s námi potkat, užít si výbornou hudbu a začínající léto. Potkáme se 21. června 2022 před libereckou radnicí od 18 hodin.

Odborně laděný seminář Etnické menšiny v ČR

Víme, že jsou i takové společenské problémy, které nás trápí a je potřeba o nich mluvit. A když už kultura, umění, tak i emancipace je důležitá. Seminář se koná 22. června 2022.

Emancipační setkání Romské ženy ve své komunitě

Svět není černobílý, svět je barevný. Cítíme, že je důležité dát prostor i romským ženám. A proč? Protože mají dosti specifické postavení ve své komunitě. Jejich setkání se uskuteční 23. června 2022.

Slavnostní galavečer Melodia

Je čas z šatníku vytáhnout svou nejlepší večerní róbu. Slavnostní galavečer se koná při příležitosti ocenění romských osobností v Severočeském muzeu v Liberci 24. června 2022 od 20 hodin. Na večerním soaré nás doprovodí svou hudbou Robert Ferenc. Dobrovolné vstupné můžeš věnovat organizaci dle tvého vlastního výběru.

Melodia Queen of Romany a závěrečný koncert 

Ještě toho nebylo dost? Veliké finále přijde v sobotu 25. června 2022 od 14 hodin v jabloneckém Eurocentru. Představí se ti zajímavé kapely, umělecká tělesa a finalistky Queen of Romany. Vše za doprovodu dobrého jídla a pití vyvrcholí závěrečným koncertem od 20 hodin.

A proč právě Queen of Romany? Jak už jsme řekli, chceme dát prostor i romských ženám a dívkám. Název odkazuje na Věru Bílou a její druhé album Queen of Romany, která dokázala se svou kapelou Kale romskou hudbu posunout do nové roviny a dobyla téměř celý svět. A právě proto chceme podpořit a ocenit Romky, v jejich rozvoji, v jejich postojích, tvorbě svého postavení v romské komunitě a vnímání světa. Aby se také posouvaly ve své emancipaci a v budoucnu se mohly smysluplně podílet na rozvoji své komunity.

Čili ... ještě jednou, stručně a lépe

A jaké to bylo? Perfektní!