Den romského jazyka 2023

03.04.2024

Jako již tradičně jsme se společně sešli 3. listopadu 2023 v Café baru Kina Varšava ku příležitosti Mezinárodního dne romského jazyka. Letos nás svou návštěvou poctil Martin Kanaloš, který četl ukázky své tvorby. Setkáním nás provázel Tomáš Bystrý, k dokonalosti ho dovedla tradiční romská hudba. Návštěvou nás již po několikáté poctil i poslanec Parlamentu České republiky Jan Berki.

Den romského jazyka je každoroční aktivitou Romů z Liberecka. Jednalo se již o pátý ročník autorského čtení romských spisovatelů, kdy si spolek Comunités připomíná významnost romštiny. Akce navazuje také na každoroční kurzy romského jazyka, které spolek pořádá. Za vším stojí snaha o obrodu a zachování romštiny.

V kalendáři se začal objevovat světový den romského jazyka až v novém tisíciletí. Jakou má vlastně historii? Iniciátorem pro vyhlášení romského jazyka za jazyk světový bylo sdružení Romů v Chorvatsku, v roce 2015 pak organizace UNESCO vyhlásila na 5. listopad Mezinárodní den romského jazyka. Romština je prastarý jazyk s indickými kořeny, dnes se na něj však zapomíná a stává se jazykem okrajovým.