Melodia osobnosti

Romské osobnosti! I o tom, ostatně jako v loňském roce, je Melodia. V rámci veřejného nominačního kola mohl každý nominovat Romku či Roma nejen z Libereckého kraje, jejíž/jehož životní cesta zaslouží pozornost širší společnosti. Ocenění romských osobností je hlavně o lidech, kteří jsou možná obyčejní svým stylem života, ale jsou velcí svými činy. Nebo také o lidech, kteří často zasvětili svůj život pomoci druhým – na úkor třeba sobě samých nebo své rodiny. O lidech, o kterých se možná nedočtete v tisku, ale o jejich aktivitách by měl svět vědět. A proto jsme tady, chceme těmto lidem za jejich práci poděkovat, ocenit je a říct jim, že si jejich počínání nesmírně vážíme.

Alexander Cverna

Již od útlého věku se věnuje bojovým sportům, v 11 letech tak například začal s boxem. Je držitelem dvojnásobného mistra České republiky v K1, profesionální bojovník MMA; a mnoho dalších vítězství má na svém kontě – Alex Cverna alias Cverminátor.

Za co ho komunita oceňuje: Mimořádné sportovní úspěchy na sportovním poli, především poté v oblasti bojových sportů. Uznání má jednak mezi Romy, tak také mezi majoritní společností. Neopomenutelná je jeho snaha o zvýšení zájmu o bojové sporty u mladých Romů, a to také prostřednictvím osobních tréninků (zdarma) pro ty, kteří si je sami nemohou finančně dovolit.


Žaneta Gáborová

Je to velmi zodpovědná žena, která tvoří významnou součást místní romské komunity; již několik let se věnuje jak dospělým, tak i dětem. Jako koordinátorka je velmi spolehlivá a příkladem pro všechny. Záleží jí na tom, aby byly děti vzdělané, připravuje je a vede je k zodpovědnosti. Je to romská osobnost, protože je vzorem slušného, pracovitého a vzdělaného člověka, kterému záleží na vzdělanosti, pracovitosti a zodpovědnosti Romů.

Za co ji komunita oceňuje: Za její aktivní přístup ke členům komunity, skvělou spolupráci s lidmi a perfektní organizaci komunitních aktivit. Komunita by chtěla ocenit její spolehlivost, lidský přístup k Romům a komunitní práci.


Dominik Lakatoš, v zastoupení své manželky

Hokejový útočník původem z Kolína, který značnou dobu také působil v libereckém hokejovém týmu Bílí Tygři Liberec. Pochází z romsko-českého prostředí, aktuálně ženatý muž působící v klubu HC Vítkovice, má jednoho potomka.

Reprezentace: ČR, účastník MS "20" 2016. Dosavadní úspěchy: Mistr Česka 2016. Vicemistr Česka 2017 a 2019. Nejlepší nováček Extraligy 2016. Dorostenecký mistr Česka 2014. Nejproduktivnější junior Extraligy 2017. Draft NHL: 2017, New York Rangers (157. celkově)

Za co ho komunita oceňuje: Mimořádné osobní úspěchy na poli hokejového hráče a zároveň také motivační a inspirativní prvek pro mladé. Dále je důležité ocenit jeho boj s předsudky, kterým musí jako hokejista často čelit.