Romaňi čhib 2020

01.10.2020

Romský jazyk a setkání romského jazyka

Již druhým rokem se zaměřujeme na podporu romského jazyka. Ve spolupráci s Poradnou barevné soužití jsme se tak i v roce 2020 pustili do realizace kurzů romštiny. Celkem tak byly realizovány tři kurzy zaměřené na mládež, začátečníky a mírně pokročilé. V rámci projektu se uskutečnily také dva semináře zaměřené na specifika Romů. Nedílnou součástí bylo Setkání romského jazyka, které se zaměřilo na vytváření vztahů mezi účastníky, vzájemné seznamování nejen s účastníky, ale i romským jazykem. V rámci setkání měli účastníci za úkol zpracovat mini projekt, který museli také před ostatními odprezentovat. Bylo se opravdu na co těšit a věříme, že si to všichni užili. Na podzim jsme pokračovali v druhé semestrální výuce, a to i přes to, že nám do ní vkročila vládní opatření spojená s pandemií COVID-19. Bylo to o to náročnější, ale všem se podařilo dojít až do cíle a všichni kurz zdárně zvládli.

Projekty našich mladých romistů

Peršo majos

Zadání

Ukážeme vám, že i romština na to má. Přeložili jsme úvodní verš básně Máj od Karla Hynka Máchy, fantazii a provedení se meze nekladly. Nezapomeňte, že nejde o doslovný překlad, hlavně jsme chtěli příjemci sdělit obsah.

Skupina

Adéla, Jan


Most Urqell

Zadání

Vytvořili jsme koláž s nákresem oblíbeného českého produktu tak, aby bylo zřejmé, o jaký produkt jde. Připojili jsme také vtipný komentář o tom, proč by bylo vhodné vidět produkt na pultech českých obchodů.

Skupina

Filip, Gabriela


Umělecký obraz života Romů

Zadání

Dle vlastní fantazie, volby prostředků a vůle jsme zpracovali umělecké ztvárnění - obraz, který vyjadřuje pocity, jenž v nás vzbuzují slova jako Romové, romština a romské tradice. Zhmotnili jsme je!

Skupina

Pavlína, Libuše


Bare ďivesa

Zadání

Ve skupině jsme zpracovali návrh romského kalendáře. Zakomponovali jsme do něj již uznávané romské svátky a připojili další významné dny, které Romové slaví. Jak by mohly takové důstojné oslavy těchto svátků vypadat?

Skupina

Iveta, Anna


Jak je důležitý romský jazyk

Zadání

Zamysleli jsme se nad důležitostí romského jazyka a ve svém týmu jsme zpracovali esej na toto téma. Do práce jsme vložili i své zkušenosti s romštinou, to co si o ní myslíme, ale také jsme zdůraznili problémy, se kterými se romština potýká.

Skupina

Zdena, Adam


Paramisi

Zadání

V týmu jsme zpracovali romskou pohádku, která odráží aktuální problémy mladých Romů. I přesto, že v naší skupině není romština tou silnou stránkou, pokusili jsme se vtipně, za použití mnoha jazyků vystihnout typický romský humor.

Skupina

Vojtěch, Helena

Projekt Romaňi čhib 2020 pro nás realizuje Poradna barevné soužití za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.